V Edycja biegu Tropem Wilczym – Park Skaryszewski w Warszawie

IMG_0159

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji już po raz V (a w Parku Skaryszewskim po raz III) zorganizowano biegi i inscenizacje ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963. W niedzielę, 26 lutego, w Parku Skaryszewskim zawodnicy mieli do wyboru kilka dystansów, które ze względu na ilość ochotników podzielono na dwie tury (bieg honorowy na 1963m, bieg na 5km, bieg na 10 km). Trasa przebiegała po głównej pętli parku oraz alejce średnicowej.

Pierwsza tura biegu na 10 km rozpoczęła się o godz. 13.00. Pogoda była znośna, bo oprócz lekkiej mżawki i porywów wiatru, żadne „niespodzianki” nie pojawiły się przez ponad godzinę. Biegło się w sporym tłumie, slalomem, często omijając kałuże i ubytki w nawierzchni. Mimo symbolicznej formuły biegu (brak nagród dla liderów) wielu zawodników walczyło o wysokie miejsce w klasyfikacji ogólnej i niejednokrotnie dało się zaobserwować ostrą walkę. Na mecie rozdano pamiątkowe medale, można było poczęstować się żołnierską grochówką , napić gorącej herbaty i celebrować patriotyczną atmosferę wydarzenia.

Jest to wyjątkowy bieg, w którym każdy może poczuć się jak bohater oddając hołd Żołnierzom Niezłomnym i jednocześnie sprawdzić swoją formę po zimie. Szkoda tylko, że mimo wzrastającej frekwencji uczestników, cena pakietów startowych na ten rodzaj lekcji historycznej (bez względu na dystans jest taka sama i z roku na rok rośnie) może niedługo być zaporowa dla młodego pokolenia patriotów.

V Edycja biegu „Tropem Wilczym”

Termin 26.02.2017

dystans – 10km

Miejsce: Park Skaryszewski w Warszawie

Magdalena Dobaj – Zerek