Bieg Powstania Poznańskiego

received_2056271387976782

received_2056271337976787

27 grudnia to ważny dzień dla poznaniaków. Tego dnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które pozwoliło na włączenie Poznania i całego regionu w granice odrodzonej Rzeczypospolitej. 

Wczoraj minęła 99. rocznica tego wydarzenia. Ochody święta trwały w mieście od południa. Wieczorem miał miejsce Bieg Powstania Wielkopolskiego. Półtora tysiąca biegaczy uczciło na swój biegowy sposób to wydarzenie. Trasa tradycyjnie prowadziła przez miejsca związane z powstaniem. Biegacze mijali Bazar (to stąd przemawiał Ignacy Jan Paderweski podczas swojego pobytu w mieście), Teatr Polski, biegli ul. Ratajczaka, ul.Taczka, koło pomnika Armii Poznań i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha. Było to 10 km wokół centrum miasta.

Na Placu Wolności, gdzie znajdował się start i meta biegu, panowała gorąca atmosfera. Przed startem odśpiewany został hymn Polski, w ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych dni.
Wielu znajomych, z którymi spotkałam się tego dnia z dumą opowiadało o tym, że powstaniu brali udział ich dziadkowie i pradziadkowie.
Biegacze w większości startowali w pakietowych koszulkach z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego, a ich czapki i piersi zdobiły powstańcze biało-czerwone rozetki.
Po biegu czekała na nas czekolada, banany, pomarańcze oraz ciepła herbata i grochówka.

received_2056271387976782

Tekst i foto: Agnieszka Stefanowska